Budowa agregatu prądotwórczego oraz ważne parametry techniczne.

Agregat prądotwórczy to urządzenie stosunkowo złożone technicznie. Urządzenie składa się z silnika spalinowego, regulatora prędkości obrotowej, regulatora napięcia, generatora prądu (prądnicy), układu automatycznego wzbudzenia, analizatora sieci, układu sterowania, rozdzielnicy, aparatury łączeniowej. 

Prawidłowa praca oraz wytrzymałość agregatu prądotwórczego zależy nie tylko od sposobu eksploatacji, ale również wyboru markowego rozwiązania. Szczególnie istotną kwestią jest zakup urządzenia o właściwej mocy, która zagwarantuje skuteczną pracę. Agregat prądotwórczy powinien móc obsłużyć urządzenia domowe, dlatego też należy zliczyć moc poszczególnych odbiorników. Informacje te są dostępne na tabliczkach znamionowych oraz w instrukcji obsługi. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie poboru prądu przez urządzenia podczas pracy. Dzięki temu możliwe jest poznanie obciążenia całkowitego dla instalacji elektrycznej. Wówczas wybór agregatu prądotwórczego jest łatwiejszy, ponieważ po zliczeniu pełnej mocy urządzeń dobieramy model przewyższający zapotrzebowanie budynku w energię o przynajmniej 20%. Tego typu nadwyżka jest potrzebna, ponieważ zużycie energii warto planować z wyprzedzeniem. Nigdy nie wiadomo, czy do systemu z czasem nie zostanie podłączona większa liczba zasobożernych urządzeń.

Trzeba zwrócić również uwagę na zakres pracy urządzenia, a dokładniej miejsce. Agregat prądotwórczy może pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jego uruchomienie możliwe jest z użyciem linki, kluczyka lub automatyki. Jeżeli mamy do czynienia z pracą w zamkniętych warunkach to pomieszczenie musi spełniać obowiązujące normy i przepisy. Chodzi tu przede wszystkim o minimalne wymiary pomieszczenia, jak również właściwą wentylację pozbywającą się spalin na zewnątrz. Jeżeli agregat prądotwórczy ma nam służyć jako urządzenie podłączone do sieci to musimy postarać się pozwolenia od operatora na takie działanie. Użytkowanie generatorów prądu należy powierzyć osom posiadającym właściwe uprawnienia. http://agregat.lomza.pl/